Ruch sportowy w Soninie stanowiący zalążek LKS rozpoczął się najwcześniej spośród podłańcuckich wsi. Jeszcze w okresie międzywojennym istniały tutaj dwa miejsca, gdzie młodzież grała w piłkę. W okresie okupacji hitlerowskiej stacjonujące oddziały niemieckie wykonały na wiejskim pastwisku boisko piłkarskie, z którego później korzystali żołnierze radzieccy, a po ich odejściu miejscowi chłopi. Tuż po wyzwoleniu w lipcu 1945 r. powstały w Soninie dwa koła sportowe: jedno zrzeszające amatorów siatkówki, drugie piłki nożnej.
Do powstania Zrzeszenia LZS doszło 16 lipca 1946 r. z inicjatywy ówczesnego kierownika szkoły J. Cebulaka. Początkowo powstały sekcje piłki nożnej, siatkówki, a w 1949 r. utworzono sekcję narciarską, w 1950 r. - koszykówki oraz sekcję lekkoatletyczną. W 1952 r. na 2,5 ha wybudowano stadion, na którym mieściły się skocznie, bieżnia żużlowa, boisko do piłki nożnej i dwa boiska do siatkówki. Był to pierwszy stadion z kompletem urządzeń wybudowany na wsi w woj. rzeszowskim. Odtąd odbywały się na nim wszelkie imprezy powiatowe, a nawet trzydniowa spartakiada wojewódzka w 1955 r. Od 1955 r. do 1975 r. istniała sekcja narciarska, w której zaangażowana była rodzina Nyczów. Ojciec Stanisław jako trener i koordynator narciarstwa biegowego w woj rzeszowskim, córka Barbara mistrzyni Polski w biathlonie (1970), syn Wacław, który od narciarstwa biegowego przeszedł do lotnictwa, gdzie odnosił znakomite wyniki (trzykrotne mistrzostwo świata i dwukrotne mistrzostwo Europy), oraz najmłodszy syn Wojciech, który w 1976 r. na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Zakopanem, zajął VI miejsce.
W latach 1957 - 1960 została wybudowana pełnowymiarowa hala sportowa, która w 70% została sfinansowana z funduszy Totalizatora Sportowego, a resztę stanowił wkład pracy mieszkańców wsi. Był to pierwszy obiekt sportowy tego typu w Polsce wybudowany na wsi. Korzystały z niego kluby łańcuckie, a także siatkarze "Resowi", "Stali" Mielec czy "Lublinianki".
Istnienie bazy sportowej miało istotny wpływ na rozwój sportu w Soninie. W latach 50-tych na wojewódzkich mistrzostwach w lekkoatletyce zespół z Soniny, z Heleną Krogulecką na czele, reprezentujący powiat łańcucki dwukrotnie zajął I miejsce. Od roku 1955 drużyny piłki siatkowej zarówno męska jak i żeńska uczestniczyły w rozgrywkach II ligi, aż do 1960 r. Również sekcja piłki nożnej startowała w rozgrywkach klasy A, B i C ze zmiennym szczęściem. LKS "Sawa Sonina" w 1969 r. w konkursie ogólnopolskim Sportowy Znak Jakości "Omega", został jednym z 12 laureatów - jako jedyny z województwa rzeszowskiego. Z Soniny pochodził również znany żużlowiec Grzegorz Kuźniar, który startował w "Stali" Rzeszów.
W 1996 roku zespół z Soniny zmienił nazwę z LZS Sonina na LKS „Sawa” Sonina. Po długich latach występów w „A” klasie, zespół „Sawy” wywalczył awans do klasy okręgowej (sezon 2008/2009). W klasie „O” drużyna z Soniny występuje do dziś, a jako historyczny sukces można odnotować awans do IV ligi podkarpackiej w sezonie 2013/2014. Trenerami drużyny seniorów w ostatnich latach byli m.in.: Wiesław Cisek (były reprezentant Polski z piłce nożnej oraz zawodnik Widzewa Łódź i Resovii Rzeszów), Piotr Szmuc, Arkadiusz Stachyra, Adam Domaradzki, Maciej Grad. Obecnie drużynę Sawy prowadzi Bartosz Madeja. Zespół z Soniny kładzie spory nacisk na szkolenie młodzieży, czego dowodem może być powstanie w 2018 roku szkółki piłkarskiej „Sawa” Sonina. Trenerami prowadzącymi zajęcia w szkółce są Artur Gunia oraz Maciej Grad – trener koordynator. Od 2019 roku do oficjalnych rozgrywek prowadzonych przez Podkarpacki Związek Piłki Nożnej, poza zespołem seniorów, zostało zgłoszonych aż 4 drużyny młodzieżowe, w związku z czym kadra szkoleniowa szkółki znacząco się powiększyła. W skład infrastruktury klubu z Soniny poza budynkiem klubowym oraz boiskiem głównym wchodzi także boisko boczne treningowe oraz dwa boiska piaszczyste do siatkówki plażowej.
Do zasłużonych działaczy i krzewicieli kultury fizycznej w Soninie należą: Jan Jabłoński, Jerzy Krzan, Józef Krzywonos, Stanisław Nycz, Józef Nycz, Jan Baran, Józef Krzan, Stanisław Nycz, Tadeusz Nycz, Roman Skomra.
(Stanisław Kisała
frg. pracy mgr. "Geneza Ludowych Klubów Sportowych w gminie Łancut")
Ludowy Klub Sportowy “Sawa" jest członkiem rzeczywistego Podkarpackiego Zrzeszenia “Ludowe Zespoły Sportowe w Rzeszowie" oraz członkiem Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie.
Forma prawna Klubu:
Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego w Rzeszowie pod nr KRS 0000068719
Siedziba:
Sonina, 37-100 Łańcut, gmina Łańcut, powiat łańcucki, województwo podkarpackie
Konto bankowe:
PKO I.O. w Łańcucie NRB 171240264311110000037782021
NIP:
815-00-03-694
Organem uprawnionym do reprezentacji Klubu jest Zarząd.
Skład Zarządu:
Prezes – Ryszard Krauz
Wiceprezes –Radosław Cisek
Wiceprezes ds. sportowych - Łukasz Gwizdak
Skarbnik - Daniel Nowosiad
Sekretarz - Roman Skomra
Członkowie Zarządu – Barbara Czaechowicz, Sławomir Kubis, Adam Szupernak, Maciej Grad, Artur Gunia, Jacek Baran, Przemysław Nycz, Aleksander Ziaja, Jerzy Kaszyca