Atrakcje turystyczne znajdujące się w Gminie Łańcut i jej pobliżu:
Szlak Turystyczno - Historyczny im. płk. Leopolda Lisa-Kuli
Szlak Turystyczno - Historyczny im. płk. Leopolda Lisa-Kuli został wyznakowany przez znakarzy z Oddziału PTTK w Rzeszowie. Wnioskodawcą i pomysłodawcą wspomnianego szlaku był w 2001 roku Podkarpacki Związek Piłsudczyków w Rzeszowie, przy czym w pełni popierał tę inicjatywę Zarząd Główny Związku Piłsudczyków. Wsparcia finansowego udzieliły: Urząd Gminy w Markowej, Starostwo Powiatowe w Łańcucie, Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, Urząd Miasta w Łańcucie, Urząd Miasta w Rzeszowie, Oddział PTTK w Rzeszowie.
Szlak został wyznakowany w kolorze czerwonym, a jego długość wynosi 39 kilometrów. Odległość między poszczególnymi punktami na szlaku:
- Kosina - Markowa - 7km
- Markowa - Husów - 7km
- Husów - Albigowa Honie - 7km
- Albigowa Honie - Cierpisz Górny - 3 km
- Cierpisz Górny – Kościółek Marii Magdaleny - 3 km
- Kościółek Marii Magdaleny - Słocina Kościół - 9 km
- Słocina Kościół - Rzeszów Rynek - 3 km
Szlak rozpoczyna swój bieg w Kosinie – miejscu urodzenia płk. Leopolda Lisa-Kuli. Na budynku przy Zespole Szkół znajduje się schemat przebiegu trasy z Kosiny do Rzeszowa./p>
Trasa rowerowa Gminy Łańcut
Malownicza trasa rowerowa (ok. 30 km) przebiega przez Handzlówkę, Albigowę-Honie, Cierpisz, Kraczkowę i Albigowę. Początek i zakończenie trasy znajduje się w centrum Handzlówki. Parkingi: obok Domu Kultury, kościoła i plebani.
Przebieg trasy:
- Handzlówka Pomnik Grunwald - Stadion 4,6 km t - 0:45 h
- Stadion Handzlówka - Cierpisz Górny 6,4 km (11 km) t-0:50h (1:35 h)
- Cierpisz Górny - Kraczkowa Dolna 6,2 km (17,2 km) t-0:25 h (2:00 h)
- Kraczkowa Dolna - Albigowa Centrum 5,0 km (22,2 km) t - 0:20 (2:20 h)
- Albigowa Centrum - Handzlówka 5,3 km (27,5 km) t-0:25 (2:45 h)
Ścieżka Ekologiczno- Dydaktyczna „Koralowa” w Cierpiszu
W Cierpiszu w 2001 roku, z inicjatywy lokalnych liderów ekologii (władz gminy i dyrekcji szkoły), utworzono społecznym wysiłkiem i przy zaangażowaniu Nadleśnictwa Kańczuga "koralową" ścieżkę edukacyjną. Ścieżka nosi nazwę "koralowej" ze względu na liczne okazy bzu koralowego. Trasa ścieżki została podzielona na 10 odcinków. Czas przejścia 2-4 godziny. Tablice prezentują okazy znajdujące się w lesie i treści kierowane zarówno dla uczniów jak również dorosłych. Na przejściu zwraca uwagę występowanie chronionego grzyba sromotnika bezwstydnego oraz kłokoczki południowej i skrzypu olbrzymiego. Przewodnik prowadzi pieszą wędrówkę po lesie (jodły, buki) lub ze 100-letnimi sosnami i 100-letnim okazałym drzewostanem nasiennym modrzewia. Na trasie ścieżki meandruje mały śródleśny strumyk, a oczka wodne zwabiają kumaki i traszki. Na całej trasie możemy obserwować jak leśnicy fachowo prowadzą gospodarkę leśną. Po odpoczynku pod samotnym 150-letnim dębem ze źródełkiem wracamy na pole biwakowe. Przy trasie utworzona została również mała pętla ścieżki dla dzieci – „Królewna Śnieżka i Krasnoludki”.
Trasa rowerowa Szlakiem kraczkowskich kapliczek i krzyży
Grunwald - Wzgórze Magdalenka - Cierpisz - Grunwald
Trasa rowerowa liczy 15,5 km. Rozpoczyna i kończy się w Kraczkowej przy pomniku Chwały Grunwaldzkiej. Podzielona jest na 4 odcinki o różnym stopniu trudności. Znajduje się na niej 20 zabytkowych kapliczek, 4 krzyże, zabytkowe 300 letnie dęby, kościółek pod wezwaniem Marii Magdaleny, gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki kultury i punkty widokowe. Utworzona została w latach 2007-2008 w ramach wsparcia finansowego Fundacji Wspomagania Wsi.
Przebieg trasy:
- Pomnik Grunwald—Zagumnie Południowo-Zachodnie—krzyżówka z drogą powiatową 2,77 km
- Krzyżówka drogi Zagumnie Południowo-Zachodnie z drogą powiatową — droga przez „Budy” do drogi na Działach Zachodnich — wzgórze św. Marii Magdaleny — kościółek pw. św. Marii Magdaleny 4,23 km
- Kościółek pw. św. Marii Magdaleny – Cierpisz Górny – Cierpisz Dolny 4,23 km
- Cierpisz - Kraczkowa Pomnik Chwały Grunwaldzkiej 3,5 km
Zachodnia (Solarna) trasa rowerowa w Handzlówce
Przebiega ona przez pagórkowaty teren Handzlówki i ma prawie 8 kilometrów długości. - Została wytyczona wzdłuż trzech dróg publicznych o bardzo niskim natężeniu ruchu: dwóch gminnych „Okop” i „Gościńczyk” oraz powiatowej.
Przy trasie utworzono cztery punkty postoju dla turystów. Każdy z nich składa się z ławki, stojaka na rowery oraz kosza na śmieci. Dodatkowo punkt postoju przy ośrodku kultury jest wyposażony w ładowarkę solarną, czyli instalację składającą się m.in. z panelu słonecznego, akumulatora oraz wtyczek do praktycznie każdego urządzenia mobilnego dostępnego na polskim rynku. Trasę zorganizowano w pobliżu kilku miejsc związanych ze sportem, turystyką i wypoczynkiem. Jest blisko wyciągu narciarskiego STAŚ oraz letniego schroniska dla turystów, w którym można skorzystać z toalety, kupić napoje chłodzące oraz wypożyczyć rower.
Przy trasie znajduje się też park im. Franciszka Magrysia, stadion piłkarski, boisko do piłki plażowej, ośrodek kultury, stadnina koni, restauracja i hotel Gościniec nad Sawą oraz Muzeum Regionalne Wsi Handzlówka. Wytyczenie trasy było możliwe dzięki pozyskaniu grantu w wysokości 6 tys. zł. Pieniądze przekazała Fundacja Banku Zachodniego WBK w związku z realizowanym projektem „Tu mieszkam, tu zmieniam”.
Wschodnia trasa rowerowa w Handzlówce
Trasa przebiega wokół najwyższego wzgórza powiatu Łańcuckiego – Patrii znajdującego się na granicy Handzlówki i Husowa. Trasa biegnie przez drogę „Ślebodówka”, „Dwór” oraz drogę powiatową. Przy trasie znajdują się miejsca postoju dla turystów z ławeczkami i koszami na śmieci. Nie brakuje także miejsc widokowych.
Droga Krzyżowa na „Zimną Górę”
Droga krzyżowa na „Zimną Górę” to niepowtarzalne dzieło życia Stanisława Pusza - mieszkańca Kraczkowej. Swoje przedsięwzięcie jej utworzenia podjął on wraz ze swoim bratem Józefem w latach 1985-1987. Przed rozpoczęciem budowy kaplicy udał się on do Kalwarii Pacławskiej, do Matki Boskiej Kalwaryjskiej łaskami słynącej. Stamtąd właśnie przywiózł „kamyk węgielny" i buteleczkę cudownej wody do zaprawy cementowej.
Budowa rozpoczęta została na początku lat 90-tych i polegała na ustawieniu po obu stronach drogi biegnącej od strumyka płynącego w kierunku północno – wschodnim do wzniesienia 10 stacji drogi krzyżowej.
Droga krzyżowa liczy 500 m. Rozpoczyna się przy moście na strumyku noszącym nazwę Cedron, gdzie po lewej stronie stoi krzyż z figurą przedstawiającą sylwetkę ukrzyżowanego Chrystusa, a kończy się na wzgórzu „Zimna Góra” - liczącym 275,7 m – przy drodze „Działy Wschodnie”. Zwieńczeniem trasy jest kaplica Matki Boskiej Różańcowej wybudowana w 2000 r. - w Roku Wielkiego Jubileuszu, w którą wkomponowano potężny żelbetowy krzyż z figurą ukrzyżowanego Chrystusa i 4 pozostałe stacje drogi krzyżowej. Tu też w dolnej części frontowej ściany została wmurowana pamiątkowa tablica.
Stadnina koni „Bask” i Szkółka Jeździecka „PROMYK”
Szkółka Jeździecka „PROMYK” znajduje się w miejscu historycznym, na terenie posiadłości rodziny Potockich. Stadnina została założona jeszcze przed I wojną światową przez III Ordynata na Łańcucie - Hrabiego Romana Potockiego. Należy do jednych z najstarszych w kraju. Stąd wyszły konie, które rozsławiły polską hodowlę na całym świecie. Stadnina i szkółka oferują naukę i doskonalenie jazdy konnej dla dzieci i dorosłych, treningi sportowe, a także wyjazdy konno w malownicze tereny, oprowadzanie na kucykach, udostępnianie obiektu i koni na zdjęcia ślubne na koniu, plenery fotograficzne i malarskie, przygotowanie młodych koni pod siodło, komfortowy hotel dla koni oraz krytą ujeżdżalnię.
Więcej informacji: http://www.sjpromyk.pl/
Wyciąg narciarski i schronisko „Staś”
Kameralny wyciąg orczykowy z trasą zjazdową o długości 450 m. Stok dostosowany jest do umiejętności każdego narciarza, oświetlony. Przy schronisku działa wypożyczalnia sprzętu sportowego i turystycznego. W zimie można wypożyczyć narty, deski snowboardowe, kaski, buty, natomiast w lecie rowery oraz mountainboard.
Więcej informacji: http://stasiu.com.pl/
Muzeum Zamek w Łańcucie
Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. Warta odwiedzenia jest również storczykarnia znajdująca się w zespole pałacowym.
Więcej informacji: https://www.zamek-lancut.pl/pl/
Muzeum Gorzelnictwa
W Łańcucie znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Gorzelnictwa. Mieści się ono na terenie Fabryki Wódek, w klasycystycznym dworku wybudowanym w 1833 roku, a zaprojektowanym przez Ludwika Boguchwalskiego. W aranżowanych w stylu i duchu końca XIX wieku wnętrzach muzeum, nawiązujących do czasów ordynacji, możemy prześledzić rozwój i poznać życie codzienne Fabryki Likierów, Rosolisów i Rumu Hrabiego Alfreda Potockiego.
Więcej informacji: http://www.muzeumgorzelnictwa.pl/oferta.html
Kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łańcucie
Kościół usytuowany jest na dawnym wzgórzu obronnym, przy ulicy Farnej. Obecna świątynia jest wynikiem gruntownej przebudowy murowanej, jednonawowej budowli z XV w., wzniesionej na miejscu pierwszego drewnianego kościoła pw. św. Barbary, który ufundował Otton Pilecki w 1384 r. Wnętrze kościoła wypełnione jest pięknymi ołtarzami. Na uwagę zasługuję szczególnie dwa: ołtarz główny z obrazem Wskrzeszenie Piotrowina z 1860 roku, oraz ołtarz Matki Bożej Szkaplerznej, w którym umieszczony jest Cudowny Obraz Matki Bożej Szkaplerznej, z ramą projektu znanego Tylmana z Gameren. W kościele zachowała się również oryginalna barokowa chrzcielnica tego architekta. W podziemiach nowego prezbiterium świątyni umieszczono mauzoleum rodowe Potockich.
Więcej informacji: http://lancut.przemyska.pl/
Barokowa synagoga
Łańcucka synagoga wzniesiona w 1761 roku jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej w Polsce. Wnętrze, niewyróżniającej się na zewnątrz świątyni, zdobią XVIII – wieczne ornamenty, polichromie oraz stiuki syryjskie przedstawiające sceny biblijne, motywy roślinne, zwierzęce, a także inskrypcje hebrajskie. Podziwiać też można liczne macewy, zgromadzone ze zniszczonych przez Niemców cmentarzy żydowskich oraz autentyczną bimę.
Więcej informacji: http://www.lancut.pl/
Muzeum Polaków Ratujących Żydów
Jest to pierwsza w Polsce placówka muzealna zajmująca się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich podczas Zagłady. Wystawa główna pokazuje poznane i udokumentowane przypadki udzielania pomocy Żydom na terenie obecnego województwa podkarpackiego. W przyszłości MPRŻ swoim zainteresowaniem obejmie inne ziemie okupowanej Polski.
Więcej informacji: https://muzeumulmow.pl/pl/
Muzeum Wsi Markowa
Markowski skansen to muzeum wsi uwzględniające zabudowę i układ przestrzenny charakterystyczny dla tego terenu i tego typu osadnictwa. W skansenie znajdują się m.in. zagroda kmieca oraz typowa zagroda bogatego chłopa.
Więcej informacji: http://www.skansen-markowa.pl/
Zagroda Garncarska
W 2000 roku powstała w Medyni Głogowskiej Zagroda Garncarska, którą tworzą XIX-wieczne budynki mieszkalne i warsztatowe oraz tradycyjny piec do wypalania ceramiki. Znajduje się tu także ekspozycja naczyń i rzeźb glinianych pochodzących z początku XX wieku. Na terenie ośrodka znajduje się także restauracja regionalna Karczma U Garncarzy, serwująca regionalne potrawy.
Więcej informacji: http://medynia.gok-czarna.pl.zetorzeszow.eu/cennik
Kościół Świętego Jakuba Apostoła Starszego w Krzemienicy
Kościół jest najcenniejszym zabytkiem architektury drewnianej na terenie gminy Czarna. Wchodzi w skład obiektów, znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Podkarpackiego. Wzniesiony został w latach 1750-1754, po pożarze wcześniejszego wzniesionego w 1492 r. Prawdopodobnie była to jedynie przebudowa i rozbudowa gotyckiego obiektu wymuszona przez pożar, polegająca na wymianie spalonych belek, przekształceniu wnętrza (wydzielenie trzech naw w korpusie), poszerzeniu zakrystii, dodaniu kurtyn północnych i przedsionka zachodniego.
Więcej informacji: http://medynia.gok-czarna.pl.zetorzeszow.eu/dodatkowe-atrakcje/kosciol-sw.-jakuba
(Opracowane na podstawie www.powiatlancut.pl oraz powyższych stron internetowych)